توربین برقی |پای توربین های کلاس “جِی” به صنعت برق ایران باز می شود؟
 توربین برقی
در حالی که ابهام برای چگونگی برنامه ریزی برای ورود توربین های کلاس H به صنعت برق کشور همچنان وجود دارد و خبرهای تازه از برنامه ورود توربین های کلاس J به ایران حکایت دارد.
توربین برقی  حدود 4 دهه است که توربین برقی کلاس E در صنعت نیروگاهی جهان به کار گرفته می شوند و این توربین‌ها که در دهه 80 میلادی دستاوردی جدید در صنعت نیروگاهی محسوب می شدندتوانستند خیلی زود جای خود را در بخش تولید نیروی برق حرارتی باز کنند .
طوری که هم اکنون بخش عمده‌ای از تولید برق کشورهای در حال توسعه در بخش حرارتی از این کلاس از توربین ها تأمین می شود.
در ایران نیز توربین برقی کلاس E نقش غیرقابل انکاری در تولید برق کشور ایفا می کنند به طوریکه هم اکنون حدود 170 توربین گازی در این کلاس در نیروگاههای سراسر کشور در مدار بهره برداری استو عملاً بار تأمین برق کشور در پیک تابستانه بر دوش این توربین هاست.
به منظور ارتقای راندمان و افزایش بهره‌ وری ،
دستیابی به توربین برقی کلاس F  که سابقه ای بیش از 20 سال در جهان دارد و در اواخر قرن بیستم، توانست نیمی از سهم تجهیز واحدهای جدیدنیروگاهی در کشورهای پیشرفته را از آن خود کند .
در سالهای اخیر در ایران مورد توجه قرار گرفته است بدین منظور اسفند ماه سال 94 در دیدار «حمید چیت‌چیان»،
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و «زیگمار گابریل»وزیر اقتصاد و انرژی آلمان قرارداد همکاری بین شرکت های گروه مپنای ایران و زیمنس آلمانبرای ساخت توربین های کلاس F به امضای مدیران ارشدِ این دو شرکت رسید.
با امضای این قرارداد پنج ساله نخستین گام برای بومی سازی توربین های کلاس F با نام تجاری SGT5-4000F برداشته شد.
توربین SGT5-4000F از پیشرفته ترین و مطمئن ترین توربین های گازی کلاس F در دنیا است.
در شرایط ایزو توان تولیدِ 307 مگاوات با بازدهی حرارتی 40.1 درصد را داردمیزان NOX و CO حاصل از کارکرد این توربین با سوخت گازبه ترتیب 25 و 80 PPM است که با الزامات زیست محیطی بین المللی سازگاری دارد.
در حالی که به نظر می رسید برای به ثمر نشستن طرح ملی داخلی سازی تکنولوژیساخت توربین های کلاس F ، نیروگاه های جدید با توربین برقی کلاس F تعریف خواهند شد .
امادر ماههای اخیر خبرهای رسمی و غیررسمی متعددی حکایت از این داشت کهمجموعه وزارت نیرو گام را فراتر گذاشته استدر حال مذاکرات فنی برای ساخت برخی نیروگاه های جدید با توربین های کلاس H است.
در خصوص توربین برقی  کلاس F نیز با وجود اینکه در حال حاضر تنها یک واحد نیروگاهی در بندر عباس از این نوع توربین استفاده می کند اما برنامه مجموعه وزارت نیرو بر مبنای گسترش استفاده از این نوع توربین ها است.
فرآیند داخلی سازی این نوع توربین ها همزمان با خرید نخستین توربین و پروژه انتقال تکنولوژی ساخت آن به داخل آغاز شده و می توان گفت در طی سالهای آینده با تکمیل فرآیند انتقال دانش ساخت این نوع توربین برقی به داخل کشور ، نگرانی از بابت ساخت تجهیزات یدکی و هزینه تأمین آن از خارج از مرزها وجود نخواهد داشت .
و با توجه به روند در پیش گرفته شده ، در طی سالهای آتی فرآیندی به مشابه گسترش ساخت تجهیزات توربین های کلاس E ، در خصوص تجهیزات توربین های کلاس Fقابل تصور است.
اما توربین های کلاس H فقط چند سازنده محدود در سراسر جهان دارند و شرکت های بزرگی چون جنرال الکتریک امریکا و زیمنس آلمان به ساخت این نوع توربین ها ورود کرده اند.
تا امروز ایران هیچ برنامه اجرایی برای انتقال دانش این نوع توربین ها نداشته و اگر در نیروگاهی نصب توربین کلاس H در برنامه قرار گیرد و بطور کامل این توربین باید از خارج از کشور تأمین شود .
با هر بار نیاز به تعمیر و اورهال آن ، نه تنها قطعاتی که نیاز به جایگزینی دارند بلکه نیروی متخصص تجهیز آن نیز باید از خارج از کشور وارد شود.
در حالی که ابهام برای چگونگی برنامه ریزی برای ورود توربین برقی کلاس H به صنعت برق کشور همچنان وجود دارد.
خبرهای تازه از برنامه ورود توربین های کلاس J به ایران حکایت دارد«علی فرهور» مدیرعامل نیروگاه برق شهید رجایی امروز از افزایش 1300 مگاواتی ظرفیت این نیروگاه 2 هزار مگاواتی تا 2 سال آینده از طریق فاینانس ژاپن خبر داد و گفت: “ژاپنی‌ها برای بالا بردن راندمان نیروگاه شهید رجایی توربین‌های کلاس J را نصب خواهند کرد.”

 

تامین برق

توربین

توربین های کلاس F

توربین های کلاس H

توربین های کلاسE