مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی

 

در این مقاله به مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی می پردازیم . همچنین سعی میکنیم مزیت های هر یک را به چالش بگیریم.

مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی در زمان گذشته ؟

تا چند سال پیش، طرز فکر سنتی راجع به دستگاه ژنراتور (gensets) بدین نحو بود:
 • دیزل ژنراتور ها مطمئن و ارزان و درعین‌حال پرسروصدا، دارای صدای بلند و همراه با آلودگی و کثیفی هستند.
 • ژنراتور گاز طبیعی گران و غیرقابل‌پیش‌بینی و درعین‌حال دارای صدای کمتر و تمیزتر هستند.
گازوئیل انتخاب سنتی برای برق اضطراری در بخش‌های تجاری و صنعتی است، اما به‌هیچ‌عنوان تنها گزینه به شمار نمی‌رود. در گذشته، از سوخت‌های گازی به دلیل هزینه، چگالی انرژی و پیش‌بینی دوام و قابلیت اطمینان سوخت، در مصارف صنعتی استفاده نمی‌شد. اما اکنون شرایط به‌گونه‌ای دیگر است. امروزه به لطف پیشرفت فناوری‌های جدید در موتورها، محفظه‌ها و سایر اجزا، دیگر نمی‌توان مقایسه دیزل ژنراتور  و گاز ژنراتور را به‌وضوح بیان کرد.

ژنراتورهای گاز طبیعی

استفاده از ژنراتور گاز طبیعی، روشی کارآمد برای تولید برق است که از آن می‌توان برای برق اضطراری و ژنراتورهای قابل‌حمل استفاده کرد. گاز طبیعی به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین و فراوان‌ترین اشکال سوخت در میان سوخت‌های فسیلی برای تولید برق قلمداد می‌شود. ازنظر قیمت، زغال‌سنگ تنها سوختی است که از آن ارزان‌تر است. یکی از بزرگ‌ترین اشکالات استفاده از زغال‌سنگ، ایجاد آلودگی زیاد است.
گاز طبیعی همانند نفت، معمولاً از طریق حفاری استحصال می‌شود. گاز طبیعی در شکل مایع، به تأسیسات نگهداری مختلفی برده شده و در آنجا به حالت گازی تبدیل می‌شود. بدین ترتیب، از طریق خطوط لوله در دسترس قرار می‌گیرد و همچنین می‌توان آن را به شکل کپسول گاز خریداری نمود.
طرز کار ژنراتور گاز طبیعی خیلی شبیه ژنراتورهای دیگر است. معمولاً تنها فرق بین ژنراتورها، نوع سوخت استفاده‌شده برای به کار انداختن آن‌ها است. در این مورد، گاز طبیعی به‌عنوان منبع سوخت برای راه‌اندازی ژنراتور به کار می‌رود. این نوع ژنراتورها اغلب در مناطق وسیع شهری که در آن‌ها، سوخت از طریق سیستم انتقال خط لوله گاز در دسترس است، استفاده می‌شوند.

مزایای استفاده از ژنراتور گازی

 • مهم‌ترین فایده استفاده از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت این است که یک منبع انرژی پاک‌تر و ارزان‌تر از سایر سوخت‌های فسیلی بوده و از بازده قابل‌ملاحظه‌ای برخوردار است.
 • مقادیر اکسیدهای گوگرد، نیتروژن و کربن (یک گاز گلخانه‌ای) گاز طبیعی در مقایسه با نفت و زغال‌سنگ به نحو چشمگیری کمتر است که گاز طبیعی را به یکی از پاک‌ترین سوخت‌های فسیلی مبدل می‌سازد.
 • ژنراتورهای با سوخت گاز طبیعی همانند ژنراتورهای با سوخت نفت یا گازوئیل، بوی شدیدی ایجاد نمی‌کنند.
 • ژنراتورهای با سوخت گاز طبیعی، هنگام استفاده برای تأمین برق منازل، در کاهش هزینه‌ها مؤثرند، زیرا قیمت برق عرضه‌شده توسط شرکت‌های توانیر گران‌تر است.
 • گاز طبیعی علاوه بر پاک‌تر و ارزان‌تر بودن، همچنین در شهرهای بزرگ دم دست است، زیرا از طریق خطوط لوله زیرزمینی مستقیماً به محل موردنیاز انتقال می‌یابد. به این دلیل، هنگام استفاده از ژنراتورهای با سوخت گاز طبیعی، هیچ نیازی به مخازن ذخیره‌سازی سوخت نیست.
ژنراتورهای گاز طبیعی در کنار این مزایای آشکار، دارای برخی نقاط منفی نیز هستند.
معایب استفاده از گاز طبیعی
 • یکی از نقاط قوت، می‌تواند به‌عنوان نقطه‌ضعف نیز تلقی شود. از آنجا که گاز طبیعی در محل کار یا شرکت از طریق خط لوله تأمین می‌گردد، نیازی به ذخیره‌سازی آن وجود ندارد. در هنگام بروز حوادث و سوانح، ممکن است جریان گاز طبیعی موقتاً دچار وقفه شود. گیر افتادن در وضعیت عدم وجود سوخت درحالی‌که برای کار تجهیزات خود در مواقع خاموشی به برق نیاز دارید و عرضه برق عادی دچار قطع‌شده، می‌تواند یک دغدغه‌ی مهم برای ادامه فعالیت کسب‌وکارتان تا زمان وصل مجدد برق باشد.
 • گاز طبیعی فوق‌العاده قابل‌انفجار است و در صورت پیش آمدن حادثه برای خط لوله، خطر آتش‌سوزی بزرگی وجود دارد.
مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی :
 • هزینه اولیه بیشتری دارند.
 • گازهای گلخانه‌ای بیشتری در هوا منتشر می‌کنند.
 • همچنین، گاز طبیعی یک منبع سوخت تجدید ناپذیر است.
ژنراتورهای دیزل
این نوع ژنراتورها را معمولاً می‌توان به دو بخش اصلی شامل موتور دیزل و ژنراتور الکتریکی تقسیم کرد. دستگاه‌های دیزل ژنراتور عمدتاً برای تأمین برق جاهایی که به شبکه توزیع برق متصل نیستند یا به‌عنوان منبع پشتیبان در مواردی که به‌نوعی گرفتار قطعی یا خرابی شبکه توزیع برق هستند، به کار می‌روند. کشتی‌ها و قایق‌های بزرگ از ژنراتورهای دیزل برای تأمین کلیه نیازهای برق و پیشرانه خود در سفرهای آبی استفاده می‌کنند.
استفاده از ژنراتورهای دیزل برای برق اضطراری پشتیبان رایج است. ژنراتورهای دیزل که در دو نوع تک فاز و سه فاز وجود دارند، علاوه بر کسب‌وکارهای متوسط تا بزرگ، در منازل و دفاتر کوچک نیز قابل‌استفاده‌اند.

مزایای استفاده از دیزل

 • بهره‌وری سوخت: زمانی که پای انتخاب یک سوخت در میان باشد، معمولاً قیمت حرف اول را می‌زند. با توجه به تقاضای روزافزون و کاهش عرضه، هنگامی‌که نوبت انتخاب سوخت می‌رسد، راجع به ترجیح استفاده از یکی به‌جای دیگری، همواره نوعی تردید وجود دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل در یافتن منبع سوخت مناسب، صرفه‌جویی از هر دو جنبه‌ی استفاده از انرژی و هزینه‌های عملیاتی می‌باشد. ژنراتورهای دیزل در هر دو مورد امتیاز بالایی کسب می‌کنند. هرچند آن‌ها به طور قابل‌ملاحظه‌ای گران‌تر از ژنراتورهای گاز طبیعی هستند و قیمت گازوئیل نیز اغلب بیشتر از گاز است، بااین‌حال، مقدار انرژی بیشتری را می‌توان از گازوئیل دریافت کرد. ممکن است پول بیشتری بابت گازوئیل بدهید، اما با یک سبک و سنگین کردن می‌توان متوجه شد که توان خروجی مفید گازوئیل در مقایسه با همان مقدار گاز طبیعی بیشتر است. بهره‌وری سوخت مزیت شماره یک در استفاده از ژنراتور دیزل می‌باشد.
 • پایداری: مزیت بزرگ دیگر استفاده از ژنراتور دیزل، تضمین پایداری منبع انرژی است. در مؤسسات بزرگ نظیر بیمارستان‌ها، این عامل نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند؛ زیرا اکثر تجهیزات و دستگاه‌های مورداستفاده در آن‌ها به‌طور 24 ساعته و در تمام ایام هفته به برق نیاز دارند و قطعی برق در اثر هرگونه وقفه یا سانحه، به معنای تفاوت بین مرگ و زندگی در حین جراحی یا حتی ادامه کار یک دستگاه حافظ جان تا وصل مجدد جریان برق اصلی است.
در مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی ، دیزل ژنراتور به دلایل متعددی ازجمله موارد زیر به‌مراتب کارآمدتر است:
 • موتورهای دیزل که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرند، نسخه‌های بسیار بهبودیافته‌تری در مقایسه با مدل‌های قدیمی هستند که فوق‌العاده پرسروصدا بودند و زمان زیادی صرف سرویس و نگهداری آن‌ها می‌شد.
 • موتورهای دیزل جان‌سخت‌تر و مطمئن‌تر هستند.
 • مزیت دیگر موتورهای دیزل نسبت به موتورهای گاز طبیعی، عدم استفاده آن‌ها از شمع یا وایر سیستم جرقه‌زنی است که به صرفه‌جویی در تعمیر و نگهداری آن‌ها کمک می‌کند.
 • عمر متوسط یک موتور گاز طبیعی کوتاه‌تر از موتور دیزل مشابه است.
 • با توجه به قابلیت اشتعال کمتر گازوئیل در مقایسه با سایر انواع سوخت‌ها، ژنراتورهای دیزل امتیاز بالاتری در زمینه‌ی ایمنی استفاده کسب می‌کنند. آن‌ها از شمع یا وایر استفاده نمی‌کنند که احتمال آتش‌سوزی در اثر جرقه را از بین می‌برد.
معایب استفاده از دیزل ژنراتور
احتمال دارد قیمت ژنراتور دیزل در مقایسه با سایر انواع گران‌تر باشد. اما با توجه به پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری آن، این هزینه پس از خرید ژنراتور قابل جبران است.
سروصدا مشکل مهمی در ژنراتورهای دیزل به شمار می‌رود. باوجود کاهش صدای مدل‌های جدیدتر، نسخه‌های قدیمی‌تر هنوز قدری پرسروصدا هستند. ژنراتورهای دیزل که در مناطق مسکونی و اطراف آن استفاده می‌شوند، ممکن است برای افراد ساکن در اطراف این دستگاه‌ها، بیش‌ازحد پرسروصدا و مزاحم باشند.
ژنراتورهای دیزل بزرگ و سنگین هستند و سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی بزرگی دارند که بخشی از دستگاه به شمار می‌روند. برخلاف ژنراتورهای کوچک‌تر و سبک‌تر، ژنراتورهای دیزل معمولاً چندان قابل‌حمل و کاربرپسند نیستند.
با توجه به گرایش اخیر به سوخت‌های پاک و گازهای گلخانه‌ای کمتر، گازوئیل به‌عنوان مهم‌ترین عامل در آلودگی شدید اکثر شهرهای بزرگ قلمداد می‌شود.
در موقع مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی و