بررسی 7 علت بروز فشار روغن پایین در موتور دیزلی

زمانی که فشار روغن پایین تشخیص داده می‌شود، واکنش سریع این است که بدترین فکر ممکن را بکنید.

با این حال، اغلب مشکلات می‌توانند با راه حل‌های ساده‌ای حل شوند. این مقاله هفت مورد از رایج ترین دلایل فشار پایین را در یک موتور کاترپیلار مدل C7 توضیح می‌دهد.

اما این اصول می توانند برای اکثر موتورهای دیزلی به کار روند. قبل از اغاز هرگونه بازرسی لازم است تا اندکی احتیاط قبل از انفجار درون موتور در نظر گرفته شود.

به خاطر داشته باشید تمام قطعات را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نگه دارید.

ورود هرگونه آلودگی یا خرده های آشغال به موتور می تواند باعث سایش، عدم تقارن قطعات مهم یا مسدود کردن مسیرهای عبور مختلف روغن شود.

استفاده از فشار سنج روغن، مشخص میکند مشکل در انتهای بالایی است یا انتهای پایینی. توجه به این نکته که هنگام بررسی، به همه سیالات پرداخته شود، ضروریست. برای حفظ سطوح سیال بحرانی، به بهترین شکلی که می توانید تلاش کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه قطعات موتور عاری از آلودگی هستند. همچنین مطابق قوانین محلی و قراردادی، تمام مایعات را دفع کنید.

سیستم روغن در دیزل ژنراتور

  • سطح روغن موتور پایین است.

اولین مکان برای بررسی پایین بودن سطح روغن، کارتر (محل قرار گیری میل لنگ یا (کارتل) می‌باشد. رایج ترین مشکل اینست که روغن کافی در موتور وجود نداشته باشد.

سطح روغن می تواند به سادگی پایین تر از لوله پمپ روغن باشد. این مسئله باعث می شود پمپ روغن کار نکند، زیرا قدرت پمپاژ روغن به اجزای موتور را ندارد. راه حل اضافه کردن مقدار صحیحی روغن به موتور است. مطمئن شوید تا برای مقدار توصیه شده برای موتور خود به “راهنمای عملیات و نگهداری” مراجعه می کنید.

  • روغن موتور آلوده شده است.

وجود سیال یا خنک کننده در روغن باعث فشارروغن موتور پایین خواهد شد.

درنتیجه، سیال اضافی در روغن باعث سطح روغن بالاتری در کارتر شود. سطوح بالای روغن در کارتر معمولا به نفوذ بیش از حد سیال در جای دیگری در موتور اشاره میکند. آلودگی های رایج شامل سوخت دیزل، مایع خنک کننده یا آب هستند. سازنده موتور باید منبع نشت سیال را مشخص کرده و تعمیرات مناسب را انجام دهد.

تعویض روعن دیزل ژنراتور

بعد از پیدا شدن و تعمیر منبع آلودگی، روغن باید کشیده شود و با روغن با درجه مورد تاییدی جایگزین شود. همچنین توصیه می شود فیلتر روغن تعویض گردد. گاهی فشار پایین روغن به خاطر چیزهای کوچکی مثل گرفتگی فیلتر روغن رخ می دهد.

فیلترهای روغن کاترپیلار به صورت اختصاصی برای موتورهای کاترپیلار ساخته شده اند.

گفته شده است که آنها تنها فیلترهای روغن پس از فروشی هستند که کار خود را خوب انجام میدهند. نمایندگی های اصلی استفاده از فیلترهای روغن مناسب را توصیه میکنند ، فیلترهایی که تایید شده نیستند به ذرات بزرگتر اجازه ورود به موتور را خواهند داد که به صورت بالقوه باعث آسیب رساندن به یاتاقان، کارتر و غیره می شود. اما اغلب آنها درست نیستند. فیلترهای پس از فروش دقیقا مطابق استانداردهای تولید کننده اصلی ساخته شده اند.

  • شیرهای بای پس (فرعی یا تخلیه سر ریز) روغن موتور باز هستند:

اگر شیرهای تخلیه سرریز روغن موتور در موقعیت باز قرار داشته باشند، می تواند موجب فشارروغن موتور پایین‌تر شود. علت باز بودن شیرهای بای پس معمولا وجود ذرات آشغال در روغن موتور است.

فشار روغن

ذرات ریز می توانند خاکه یا براده های فلزی ناشی از آسیب های داخلی یکی از اجزای سخت داخلی باشند (میل بادامک، میل لنگ، پیستون و غیره). راه حل این مسئله، حذف شیر بای پس و تمیز کردن هرگونه آلودگی و ذرات آشغال است.

همچنین عاقلانه است شیرهای بای پس را تمیز کنید. زمانی که شیرهای بای پس تمیز می شوند، روغن و فیلتر روغن باید تعویض شوند.

  • خطوط روغن یا گذرگاه های روغن کار نمی کنند

خط لوله روغن یا گذرگاه روغن شکسته شده یا جدا شده، باعث فشار پایین روغن موتور خواهد شد.

سازنده موتور باید همه گذرگاه های روغن را برای ذرات آشغال و موانع بررسی کند. گاهی راهروهای روغن ممکن است تراز نباشند که در آن حفرات به صورت صحیحی تراز نشده اند تا اجازه جریان روغن نرمالی را بدهند.

بررسی کنید همه خطوط لوله روغن به درستی متصل شده باشند و شکستی در آن وجود نداشته باشد.

سیستم روانکاری باز نیز می تواند ناشی از نازل خنک کننده پیستونی از دست رفته یا آسیب دیده باشد.

نازل های خنک کننده پیستونی روغن موتور را به سمت انتهای پیستون هدایت می کنند تا پیستون را خنک کنند و علاوه بر این، این نازل ها برای پین پیستون، نقش روانکاری را دارند.

نصب نادرست، محدودیت حرکت نازل یا شکست نازل های خنک کننده پیستونی می تواند سبب تشنج خود بخودی پیستون شود.

  • محدودیت در لوله مکش رون فشار روغن موتور دیزل پایین

یک صافی داخلی رد لوله مکش روغن وجود دارد که می تواند رسوب بگیرد یا آسیب ببیند.

این محدودیت می تواند باعت کاویتاسیون و از دست دادان فشار روغن موتور گردد. راه حل، بررسی صافی داخلی روی لوله پیکاب (برداشت) روغن و پاک کردن هر گونه ماده ای که می تواند جریان روغن را محدود کند، است.

فشار پایین روغن موتور، همچنین می تواند ناشی از عدم تنظیم مناسب لوله پیکاب روغن و کشیدن روغن و هوا باشد. اتصالات لوله پیکاب روغن را برای ترک، تراز بودن یا واشرهای حلقه ای O آسیب دیده، بررسی کنید. بهترین روش برای دسترسی به لوله پیکاب روغن، برداشتن صفحه روغن (OIi pan) است.

  • مشکلات پمپ روغن در  فشار روغن موتور دیزل

هر نوعی از نشت هوا در قسمت ذخیره پمپ روغن نیز می تواند سبب کاویتاسیون (فشار برگشتی) و افت فشار روغن شود. سازنده موتور باید قسمت ذخیره پمپ روغنی را بررسی کند و هرگونه تعمیرات ضروری را انجام دهد.

مشکل رایج دیگر در مورد پمپ روغن، سایش بیش از حد چرخ دنده هاست. چرخ دنده هایی که خارج از توان استفاده خود قرار دارند(چرخ دنده های فرسوده) قدرت کافی برای ایجاد مکش را ندارند.

بهره بردار موتور باید چرخ دنده های پمپ روغن را تعمیر یا تعویض کند یا پمپ جدیدی بخرد.

  • ایراد در یاتاقان

اگر یاتاقان های موتورصافی بیش از حد داشته باشند، می تواند موجب فشار روغن پایین شود.

اجزای داخلی موتور، جایی که یاتاقان ها وجود دارند را چک کنید تا مطمئن شوید در مشخصات مناسب قرار دارند.

اگر یاتاقان ها ساییده شده باشند، توصیه می شود تا تعویض شوند یا تعمیرات اساسی روی قطعات آن صورت گیرد.

مقاله مرتبط: کتاب دیزل ژنراتور (آشنایی با نحوه کارکرد یک دیزل ژنراتور)