دستگاه های مولد برق که بیشتر به نام ژنراتور شناخته می‌شوند دارای قطعات مکانیکی و الکترونیکی مختلفی هستند که با مجموعه این قطعات ژنراتور می‌تواند تبدیل سوخت شیمیایی را به الکتریسیته برق را انجام دهد.

بسیاری از این قطعات مصرفی هستند و نیاز است در بازه زمانی مشخصی تعویض شوند. برای نمونه یک دیزل ژنراتور دارای چندین فیلتر از جمله فیلتر سوخت (گازوئیل) فیلتر هوا و فیلتر روغن است. و تمامی این فیلتر ها در یک بازه زمانی مشخص نیاز به تعویض دارند و عدم رعایت آن باعث  کاهش راندمان و آسیب به موتور دستگاه شما خواهد شد.

برای اگاهی از اهمیت موضوع و نقش فیلترها و عواقب هرگونه سهل انگاری در تعویض ادامه مقاله را بخوانید:

  • فیلتر هوا

عمل تصفیه و رفع ناخالصی ها و کاهش رطوبت در هوای وروی به موتور برعهده فیلتر هوا می‌باشد. اگر این قطعه به موقع تعویض نشود مشکلاتی از جمله: گرم شدن بیش از حد موتور در حین کار، کاهش راندمان و خاموش شدن موتور، شکستگی و کرنک سوپاپ ها برای موتور ایجاد خواهد شد.

  • فیلتر روغن

از آنجا که روغن به صورت پیوسته در داخل قطعات موتور در حال گردش می‌باشد. و این کار علاوه بر خنک سازی موجب روان سازی در داخل سیلندرها می‌شود، و در حین گردش ناخالصی هایی از داخل سیلندر به آن اضافه می‌شود.

در اینجا ما با استفاده از فیلتر روغن می‌توانیم این آلاینده ها را از سیستم پاکسازی کنیم و دوباره روغن تسویه شده را در داخل موتور به جریان درآوریم.

در صورت اختلال در عملکرد فیلتر روغن مشکلاتی شامل شکستگی در میل لنگ و سیلندر رخ خواهد داد که موجب تحمیل هزینه های زیادی در تعمیر موتور خواهد شد.

  • فیلتر سوخت (گازوئیل)

در دیزل ژنراتور ها نیاز است تا سوخت به صورت خالص به داخل سیلندر ها تزریق شود. از آنجا که در ایران سوخت گازوئیل کیفیت مناسبی ندارد و بارها وجود آب در آن مشاهده شده است. و اگر بخواهیم مشکلات وجود آب در سوخت را بررسی کنیمف باید بگوئیم که خرابی سوزن انژکتور و ریپ زدن و احتراق ناقص و کاهش راندمان و قدرت موتور تنها گوشه ای از مشکلاتی است که به واسطه سوخت ناخالص به موتور تحمیل می‌شود.

با توجه به این موارد و عواقب عدم تعویض و یا استفاده از فیلتر های نامرغوب حتما در جایگزینی این فیلتر ها برای کارکرد درست و افزایش طول عمر موتور ژنراتور نهایت دقت و توجه را داشته باشید.

  • محلول رادیاتور و ضدیخ

وجود این محلول در آب رادیاتور دیزل ژنراتور علاوه بر خاصیت ضد یخ در مناطق و فصل های سرد، دارای فرمول های ضد جوش و ضد خوردگی می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی در جهت خنک سازی و عدم رسوب در داخل رادیاتور و موتور می‌شود.

قطعات ژنراتور به دو گروه مکانیکی و الکترونکی تقسیم می‌شوند

قطعات مکانیکی ژنراتور شامل موارد زیر می‌باشد:

سیلندر  شامل بلوک و سرسیلندر و کارتل

یاتاقان های ثابت و متحرک بوش میل سوپاپو شاتون

میل لنگ چرخ دنده ها و میل بادامک

واشر های مربوط به اورینگ ها، کاسه نمد و پولک های فلزی

سیستم خنک کاری موتور از جمله رادیاتور، جنت ها و لوله های انتقال و واتر پمپ

سیستم روغن‌کاری از جمله اویل پمپ و فیلتر

سیستم سوخت شامل پمپ سوخت فیلتر ها و لوله های ارتباطی و انژکتور و …

سایر قطعات موتور دیزل شامل دینام تسمه  پروانه و…

قطعات الکترونیکی:

سیستم های کنترل موتور از جمله برد ECU

گاونر الکترونیکی و انواع ولتاژ رگولاتور

برد کنترل و سنسورهای مختلف در موتور

تمامی این قطعات در فروشگاه اینترنتی دیزل یدک که اولین و بزرگ ترین فروشگاه قطعات یدکی در ایران می‌باشد قابل تهیه و خرید است.

همچنین این مجموعه توانایی واردات قطعات نایاب در ایران را در کمترین مدت زمان ممکن از طریق کشورهای اروپایی و دبی و استرالیا را دارد.